1 Şubat itibariyle yürürlüğe girecek yeni düzenleme, Türkiye'ye kısa süreli turistik amaçlı olarak dış temsilciliklerden alınmış vizeyle, veya vize muafiyetinden yararlanarak gelmiş olan tüm yabancıları kapsayacak, ancak vize rejiminde değişiklik getirmeyecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunun 3'üncü maddesinin birinci fıkrasındaki sürenin yeniden belirlenmesine ilişkin, Bakanlar Kurulu kararının geçtiğimiz Ekim ayında resmi gazetede yayınlandığına dikkat çekildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kararla birlikte, 5683 sayılı Kanunun 3'üncü maddesinin birinci fıkrasına göre, vize muafiyet süresi veya vizede belirtilen kalış süresi yeterli ise yabancının Türkiye'den çıktığı günden, önceki 180 gün zarfında 90 gün olarak uygulanması, yabancının Türkiye'deki vize muafiyeti süresinin veya vizede belirtilen kalış süresinin 90 günden az ise 90 güne tamamlanacak şekilde yurt içinden uzatılabilmesi ve bu Karar'ın 1 Şubat 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi düzenlenmiştir. Yeni düzenleme, Türkiye'ye kısa süreli turistik amaçlı olarak dış temsilciliklerimizden alınmış vizeyle, bandrol/kaşe vizesiyle veya vize muafiyetinden yararlanarak gelmiş olan tüm yabancıları kapsayacak ancak vize rejiminde değişiklik getirmeyecektir. Türkiye'de toplam kalış süresi, son 180 gün içerisinde 90 gün olup, bu süreden fazla kalmak isteyen yabancıların amacına uygun vize ve ikamet tezkeresi almaları gerekmektedir. Türkiye'de kalış süresi hesaplamalarında, yabancının Türkiye'den çıktığı gün itibarıyla geriye yönelik olarak Türkiye'de ikamet ettiği toplam günlerin sayısı hesaplanmakta, yurt dışında kaldığı günler ile ikamet tezkeresi alarak Türkiye'de kaldığı günler ise bu hesaplamaya dahil edilmemektedir."

Öte yandan Türkiye'deki vize muafiyeti süresi veya vizede belirtilen kalış süresi, 90 günden az ise yabancının talebi halinde toplam 90 güne tamamlanacak şekilde yurt içinden uzatılabilecek. 


Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )