Uzaktan eğitim ülkemizde açık öğretimle karşılaştırılan, fakat son zamanlarda açık öğretimin uzun seneler boyunca yakaladığı öğrenci potansiyeline ulaşan bir eğitim sistemi. Üstelik bu eğitimi tek bir üniversite değil de aktif olarak Türkiye’de 65 tane üniversite vermekte. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra uzaktan eğitim ile neler yapabileceğimize bir bakalım

Uzaktan eğitim ile hangi bölümler okunabilir?

Açık öğretim deyince akla ilk olarak işletme, iktisat vb. klasikleşmiş 2 yıllık bölümler gelmekte, fakat uzaktan eğitim modelinde eğitim programı yelpazesi epeyce geniş. Yüksek lisans programlarından tutunda, mühendislik eğitimlerine, öğretmenlik bölümünden devlet memurlarının aktif olarak yararlandığı lisans tamamlamaya kadar yaklaşık 40 adet eğitim programı hizmetinize sunulmuş durumda. Üstelik bu bölümlerden mezun olup üniversite diploması almak için başka bir şehire taşınmanıza, işinizi bırakmanıza ya da kurulu düzeninizi bozmanıza gerek yok. Özellikle önlisans ve lisans tamamlama bölümlerini evinizden bilgisayar başından rahatlıkla bitirebilirsiniz. Uzaktan eğitim yüksek lisans ve lisans programlarında ise karma eğitim modeli yaygın. Karma eğitim modeli dönem dönem sizden üniversitede olmanızın beklendiği bir sistem.

Uzaktan eğitim diploması nasıl oluyor

Uzaktan eğitim yoluyla bir üniversite programından mezun olursanız size verilen diplomanın, örgün okuyan öğrencilerin diplomasından hiçbir farkı yok. Yani diplomanız üzerinde bu öğrenci uzaktan eğitim bitirdi diye bir ibare yer almıyor. Yani gönlünüz rahat olabilir. Üstelik uzaktan eğitim aldığınız dönem içerisinde tabi olduğunuz üniversite size bir öğrenci kimlik kartı temin etmekte, siz de örgün öğrencilerin faydalandığı bütün hak ve indirimlerden faydalanabilmektesiniz.

Uzaktan eğitim fiyat ve ücretleri nasıl

Esasen uzaktan eğitim ücretleri ve puanları sorusuna verilecek çok net bir cevap yok. Bunun nedeni ise özellikle lisans ve yüksek lisans programlarında ÖSS veya ALES puanı ile alım yapılması. Önlisans programları ise YGS-1 puanı ile alım yapmakta, ya da meslek lisesi öğrencileri sınavsız geçiş ile bu bölümleri okuyabilmekteler. Lisans tamamlama programlarında ise sadece hak sahipleri bu bölümlere harçlarını yatırarak kayıt olabiliyorlar. Harçlar konusu açılmışken uzaktan eğitim ücretlerine de değinelim. Uzaktan eğitim programlarında genellikle öğrenciden 2. Öğretim harcı + uzaktan eğitim gideri talep edilmekte. Yine puanlar konusunda olduğu gibi fiyatlar konusunda net bir bilgi söylemek mümkün değil. Fakat fikir oluşması açısından birkaç örnek verecek olursak, Ondokuzmayıs Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi’nin vermiş olduğu eğitim yönetimi tezsiz yüksek lisans programının ücreti tüm eğitim dönemleri toplamı 3500 tl dolayında. Yine aynı şekilde Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin verdiği hemşirelik lisans tamamlama programında ise yıllık eğitim ücreti 1200 tl dolaylarında. Tabi bu ücretlerin harçlarla doğru orantılı şekilde arttığını da belirtmekte fayda var.

Uzaktan eğitimin dezavantajları

Her sistemde olduğu gibi uzaktan eğitim sisteminde de dezavantajlar mevcut. Mesela gerçek bir öğrenme ortamının olmayışı, bir sınıf ortamının eksikliği en büyük eksikliklerden. Mesela uzaktan eğitim okuyan bir öğrencinin üniversite arkadaş ilişkileri sadece internet üzerinden sohbet ettiği kişiler olacaktır. Yine öğretim elemanlarına aktif bir şekilde soru sorabilme de göze çarpan eksikliklerden. Bir diğer eksiklik ise final sınavları için üniversiteye kadar gitmek zorunda olmanız.

Uzaktan eğitim tercih etmeli miyim?

Kısaca toparlayacaksak olursak artıları ve eksileri ile uzaktan eğitimden bahsettik. Avantajlarının dezavantajlarına göre fazla olduğu bu eğitim sistemi tercih edilebilecek bir düzeyde. Özellikle aktif iş hayatı yüzünden eğitimini tamamlayamayan, devlet memuru olup da kıdem yükseltmek isteyen, ya da hem çalışıp hem okumak isteyen bireyler için uzaktan eğitim biçilmiş kaftan. Hele ki yaklaşık 65 tane üniversitemiz bu eğitimi verirken.

www.uzaktanegitimrehberi.com


11 Yorum var

 1. Ramazan

  Meslek Yüksekokulu Tarım Alet ve Makinaları mezunu teknikerim.Tarım Mühendislik lisans tamamlama istiyoruz.Tüm tarım alanındaki tekniker meslektaşlarımızın Türkiye genelinde 50000 belki 100000 leri bulan sayıdaki bu madur kişilerin dahada artmaması için;lisans tamamlama eğitimlerini tamamlayabilmeleri için engellerin kaldırılmasını lisans tamamlama hakkımızın eğitime devam hakkımızın gaspedilmemesini istiyoruz.İnsan hakları çerçevesinde eğitimimizi  Mesleki lisans tamamlama ile taçlandırmak istiyoruz.Başta sayın Yök başkanımız olmak üzere Kamu ve özel sektör yetkililerinin bu konuya gerekli hassasiyet içersinde her branşta Lisans tamamlamaların dahada artırılmasını talep ediyoruz.Saygılar iyi çalışmalar.

 2. kübra karataş

  sınav kağıdına gerek olmadan okuyabilsek olurmu?

 3. kübra karataş

  Ben düz liseyi bitirdim.Bu sene üniversite sınavıdan 0 çektim, bu puanla uzaktan eğitime geçebilirmiyim.Bide ilk kaydolduğunda ne kadar para yatacak acil cevabınızı bekliyorum.

 4. kübra

  ben düz liseyi bitirdim bu sene üniversiteden 0 çektim bu puanla uzaktan eğitimi tercih edebilirmiyim cevabınızı bekliyorum bide para ne kadar yatacak ilk kaydolmada nasıl olacak?

 5. Hakan mersinli

  Öğretmenlik bölümlerinin ikinci öğretimleri, açık öğretimleri ve uzaktan eğitimleri kaldrılmış diyorlar.

 6. Mahmut Öztürk

  Merhaba meslek lisesinden mezun olcam yakında. uzaktan eğitm ile acaba direk hangi bölümlere girebiiliyorum

 7. Hamit

  Acaba lisans bölümlerinin puanları var mı? Hangi bölümlere direk geçiş hakkımız var?

 8. Gurbet Çağlar

  Bu yüksek lisans duyurularını da YÖK duyuru sisteminden mi yoksa kendi internet sitelerinden mi yapıyorlar acaba?

 9. Hacer Köksoy

  Bölümlerin listesi var mı acaba elinizde

 10. Elvan Duran

  Çocuk gelişimi bölümü acaba hangi üniversitelerde var? Bir türlü açmadılar bu bölümü, açılırsa çok talep alacağını düşünüyorum.

 11. Ahmet Sayar

  Güzel bir konuya değinmişsiniz. Teşekkür ederiz. Bu 65 tane okul demişsiniz ama bunun listesi vs. var mı elinizde?

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )