taseron_isciye_buyuk_mujde_h4328

Taşeron İşçilere Büyük Müjde (2013)

Çalışma hayatının önemli sorunlarına çözüm bulmayı amaçlayan yeni bir paket, Meclis’in açılmasıyla birlikte yasalaşacak.

Pakette taşeron işçilerin sorunlarının çözümünden doğum izninin artırılmasına, memurlar kanununda yapılacak değişiklikten işsizlik ödemelerinin artırılmasına kadar pek çok madde bir arada bulunuyor.

Yaklaşık 1 milyonu aşkın taşeron işçisi ile 3 yıllık sürelerle sözleşme yapılarak, her yıl sözleşmesi yenilendiği için yaşanan hak kayıpları önleniyor.

Bu kapsamdaki işçilerin ücretleri iyileştiriliyor. Devlet bu koşullarda çalışan işçinin garantörü olacak. İşçi ücretini alamadığı durumda devlet devreye girecek. Taşeron firmanın alacağından keserek, işçinin maaşını yatıracak. Kıdem sorunları son bulacak, yıllık izin kullanmalarının yolu açılacak.

HER YIL İŞTEN ÇIKARILMA KORKUSU OLMAYACAK

Pakette kamudaki taşeron işçilerle 3 veya 5 yıllık sürelerle sözleşme yapılması ve bu yolla işçilerin her yıl girdi çıktı yaptırılarak hak kayıplarının önlenmesi amaçlanıyor. Böylece örneğin bir bakanlıkta taşeron firma işçisi olarak çalışan kişi, her yıl işten çıkarılma korkusu yaşamayacak. Bu durum, ücretlerde de iyileştirme getirecek.

Her yıl sözleşmesi yenilenen ve asgari ücret üzerinden maaş verilen işçinin aylığı, düzenli olarak artacak. Taşeron işçilerin maaşlarının garanti altına alınabilmesi için de taşeron patronun ödemediği ücreti asıl patron ödeyecek.

Her yıl girdi çıktı yaptırılarak kıdem tazminatı ellerinden alınan işçilere bu yolla kıdem tazminatlarını alabilme imkanı verilecek. Pakette 657 sayılı Memurlar Yasası ile ilgili de önemli başlıklar var. Buna göre nitelikli personelin dengesiz dağılımını önlemek için memurlara az gelişmiş illerde ve bölgelerde 3 yıl süreli zorunlu hizmet yapacaklar.
Bakan Çelik, Çalışma Meclisi’ne götüreceği dosyayı açıkladı Bakan Faruk Çelik, çalışma meclisi’ne götüreceği dosyayı anlattı. Çelik, “Kamuda işçileri üç statüye ayıracağız. Taşeron yerine asıl işçi olacaklar. Kıdem Tazminatı Fonu’ndan korkmayın, sadece yeni işe girenler için geçerli olacak” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 9 yıl aradan sonra bugün Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanacak Çalışma Meclisi’ne götüreceği dosyayı, anlattı. Çelik, taşeron işçiler konusunda kamunun yanlış politika izlediğini belirterek, “Asıl işçi ihtiyacını belirleyeceğiz ve bunların taşeron olmasını önleyeceğiz. Kıdem tazminatı fonu korkulduğu gibi değil, fon taşeron işçiler ve yeni işe girenler için geçerli olacak” dedi.

DOSYADAKİ KONULAR

Çelik, yaptığı değerlendirmede, iş hayatının en sıkıntılı konularının taşeron işçiler ve kıdem tazminatı olduğunu söyledi. İki gün sürecek Çalışma Meclisi’nin ana konularını bunların oluşturacağını belirten Çelik, şunları söyledi:

“Taşeron işçi sorunu, bizi şu dönemde en çok meşgul eden konu. Sorunu çözmeye çalışırken, karşımıza mahkeme kararları çıkıyor. Karayollarında biliyorsunuz 8 bin taşeron işçiyi ilgilendiren kararlar çıktı. ‘Bunları ya kadroya alın, ya tazminatlarını ödeyin’ deniliyor. Bir orta yolla bunu çözmemiz gerekiyor.”

ASIL İŞİ YAPAMAYACAK

Diğer yandan yaptıkları çalışmanın bir kaç ayağı olduğunu belirten Çelik, “Kamuya bakıyorsunuz, 10 yıl öncesine oranla işçi sayısı 500 binden 200 bine düşmüş. Bunu doğru anlamak gerekir. Bu devletin küçülmesi anlamına mı geliyor? Yoksa kamuda yoğun bir şekilde taşeron işçi kullanıldığı anlamına mı geliyor? Bakıyorsunuz altından taşeronlaşma çıkıyor. İhtiyacınız azalmamış, karşılama biçiminiz değişmiş. Aslında bundan hem çalışan hem de kamu zararlı çıkıyor” dedi.

KAMUDA İŞÇİ AZALDI AMA

Kamunun 5-10 yıl sonra taşeron çalıştırdıklarının tazminatlarını ve diğer haklarını fazlasıyla ödemek zorunda kaldığını hatırlatan Çelik, bu durumun kara yollarında karşılarını çıktığını belirtiyor. Çelik, “Bu yüzden doğru analiz yapmak gerekiyor. Biz de şu soruyu sorduk. Kamuda asıl iş için gerekli çalışan sayısı nedir? Asıl iş için taşeronun kullanılmaması önlenmeli” dedi.

Masada yok yok

Çalışma Meclis’inin 2 gün sürecek 10. toplantısında, çalışma hayatının yıllardan beri tartışma konusu olan kıdem tazminatı, alt işverenlik, özel istihdam büroları aracılığıyla geçici iş ilişkisi konuları ele alınacak.

Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Disk Genel Başkanı Kani Beko, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik katılacak. Çalışma Meclisi, en son 15-16 Eylül 2004′te istihdamın artırılması, kayıtdışı istihdamla mücadele ve kıdem tazminatı fonu yasa tasarısı taslağı gündemi ile bir araya gelmişti.

Kamuda işi üçe ayırdık

Yaptıkları çalışmanın merkezinin bu konu olduğunun altını çizen Faruk Çelik şunları söyledi: “Kamuyu asıl iş, yardımcı iş ve alt işverenin üstleneceği iş olarak üçe ayırdık. Böylece asıl işte taşeron çalıştırılmasını önleyeceğiz.

Çalışmanın diğer ayağı ise alt işverenden alınacak hizmetlerde çalışanların haklarını belirlemek, mesaisi, izni, emekliliği, tazminatı hepsini bir statüye bağlayacağız ve onların da maduriyetini önleceğiz. Karmaşık ama önemli bir konu.”

Kıdem Tazminatı Fonu korkutmasın

Faruk Çelik, ‘Kıdem Tazminatı Fonu’nun korkulduğu gibi olmadığını belirterek, “Taşeron işçilerin tazminatları ile işe yeni girecekler fon üzerinden değerlendirilecek. Mevcut çalışanların ne geçmiş hakları, ne de gelecek hakları fona devredilmeyecek.

Bu kesin. Burada bir tek istisna olabilir, o da isteğe bağlı. ‘Ben Kıdem Tazminatı Fonuyla ilişkilendirilmek istiyorum’ diyen olursa, bireysel olarak buna imkan yaratabiliriz. Tüm bu konular, tartışılacak ve karara bağlanacak” dedi.

Çin’de kıdem tazminatı için altı ay yeterli

Çalışma Bakanlığı’nın kritik toplantıya sunacağı kıdem raporunda ise 13 ülkenin yer aldığı belirtiliyor. Dünya örneklerinin yer aldığı raporda, en dikkat çekici ülke ise Çin Halk Cumhuriyeti. 5 yıl önce uygulamaya giren yasayla Çin’de işçiler, Türkiye’de olduğu gibi aynı işyerinde çalıştıkları her yıl için 1 aylık kıdeme hak kazanıyor.

Ancak Türkiye’den farklı olarak; bir iş yerinde 6 aydan fazla, 1 yıldan az çalışanlar da 1 ücret tutarında kıdem tazminatı alabiliyor. Oysa Türkiye’de kıdem tazminatı alabilmek için aynı işyerinde en az 12 ay çalışmış olmak gerekiyor. İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları açısından bakıldığında da Çin’in şartlarının daha kolay olduğu görülüyor.

Türkiye’de işsizlik ödeneği alabilmek için, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödeme isteniyor ki; bunun son 120 günde kesintisiz olması gerekiyor. Bu durumda son 4 aylık kazancın yüzde 40′ı oranında, 6 ay süreyle işsizlik parası alınabiliyor. 1080 gün ve üzerinde prim yatıranların, işsizlik maaşı alma süresi ise en fazla 10 ay oluyor.

Taşeron işçilerin en önemli meselesi, hazırlanan yeni tasarının bir an önce uygulanması olacak. Özellikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in son gün olarak 10 Kasım’ı işaret etmesinin ardından, taşeron işçiler meselesi yavaş yavaş ısınmaya başladı.

10 Kasım tarihine 10 gün kala, taşeron işçiler ile ilgili yeni düzenleme nasıl bir akıbete sahip olacak… Taşeron işçiler meselesi son tahlilde bir açmaza girmişken, özellikle tasarıyı Başbakan’a sunmadan önce uzlaşıda direten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yeni yeni öneriler getiriyor.

Özellikle uzlaşı olmazsa taşeron işçiler tasarısını parça parça Meclis’e götürmeyi teklif etmesi ve Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da esnek fon modeli önermesi taşeron işçilerin son durum haberlerini oluşturuyor.

TAŞERON İŞÇİLERİN SON UMUDU 10 KASIM

Sorunlarına çare arayan taşeron işçiler ile ilgili yeni bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilere kadro ve taşeronluk yasası için kritik tarih verdi. Faruk Çelik, “Taraflar yarın bir araya gelecek ve kendilerine 10 Kasım’a kadar süre verdik. Bu yasama yılında, seçimlerden önce sorunu çözme gayretindeyiz.” dedi.

Taşeron işçilerle ilgili uzun süredir çalışma yürüttüklerini anlatan Çelik, sendikalarla, işçilerle, işverenlerle görüştüklerini belirtti. Taşeron işçilerin durumunun birçok sıkıntıyı içinde barındırdığını dile getiren Çelik, “Aldığımız bir karar işçi kesiminin aleyhine, aldığımız bir karar işveren kesiminin aleyhine tablo arz ettiğinden uzlaşmada zorluk yaşıyoruz” dedi.

“10 KASIM’A KADAR SÜRE VERDİK”

Taşeron uygulamasının emeğin sömürüsüne döndüğünün altını çizen Çelik, “Bunun sürdürülebilirliği yoktur. Mutlaka çözüm bulma konusunda yarın yine taraflar bir araya gelecek ve kendilerine 10 Kasım’a kadar süre verdik. Uzlaşma noktasına geleceklerine inanıyorum. Bu yasama yılında, seçimlerden önce sorunu çözme gayretindeyiz” diye konuştu.

ALİ BABACAN’DAN ESNEK FON ÖNERİSİ

Uzun süredir üzerinde çalışılan ve işçi-işveren kesiminin uzlaşamadığı kıdem tazminatı için Ali Babacan’dan esnek model teklifi geldi. Kıdem tazminatını şu anda çalışanların ancak yüzde 10′unun alabildiğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yüzde 90′ının bu haktan yararlanamadığına dikkat çekti.

Opsiyonlu bir seçenek üzerinde durduklarını ifade ederek şunları söyledi: “İsteyen eskisi gibi devam etsin, yeniler yeni sistemle başlasın. Daha esnek, işçi ile işverenin mutabık kaldığı opsiyonlu bir sistem olabilir. Herkes kendi hesabındaki parayı görecek. İşsizlik Fonu gibi ortak hesap olmayacak. Herkesin kendi şahsî hesabına yatacak primlerden bahsediyoruz. 1 gün çalışsa dahi hesabına yatacak.”

ABD’de bir dizi temaslarda bulunan Başbakan Yardımcısı Babacan, Chicago’da bir grup gazeteciye Türkiye ekonomisi ve ABD görüşmeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Babacan’ın üzerinde durduğu öncelikli konulardan biri, yatırım ortamının iyileştirilmesi için hazırlanan yol haritası.

Dört ay önce Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nda alınan kararların kısa sürede uygulamaya geçirilmesi için düğmeye basıldı. 49 maddelik eylem planının 25′i Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) gündemine alınırken, eylem planında yer alan tespitler, yasal ve idari düzenlemelerle çözüme kavuşacak.

Konuya ilişkin torba yasa çalışması kısa sürede Meclis’in gündemine getiriliyor. Çalışma kapsamında hem farklı hem de tek bakanlığı ilgilendiren ve yatırımcının şikayet ettiği konular çözüme kavuşturulacak.

Eylem Planı’nda yer alan ve büyük bölümü 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülen düzenlemeler arasında Türk Ticaret Kanunu’na ilişkin bazı düzenlemelerin yanı sıra istihdam teşviklerinin iyileştirilmesi de yer alıyor.

49 maddelik planda yer alan diğer konu başlıkları ise şöyle: ÇED sürecinin hızlandırılması, atık depolama sorunun çözümü, Damga Kanunu ve Harçlar Kanunu’nun bazı hükümlerinin gözden geçirilmesi, fikri mülkiyet hakları, KDV iadeleri, İstanbul Tahkim Merkezi Kanun Tasarısı’nın yasalaşması, KOBİ kredilerinde bankacılık uygulamalarının iyileştirilmesi, demiryollarının sanayi bölgelerine götürülmesi, yurtdışına lojistik merkezi kurulması, yabancılara çalışma izni ve ithalat ile ihracat denetim süreçlerinin yeniden tanımlanması.

Kurulda alınan kararlar içerisinde birkaç bakanlığı ilgilendiren konular olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Babacan, çözümün vakit alabildiğini söyledi.

Doğrudan yatırımların geçen yılın altında seyrettiğini ifade eden Babacan, bunun sebebi olarak Avrupa kaynaklı sorunları gösterdi. Yatırımcıya eziyet edilen alanların bulunduğunu dile getiren Babacan, bir an önce engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

MEMUR ÖNCE BATIDA GÖREVE BAŞLAYACAK

Pakette memurları ilgilendiren bir başka ayrıntı da göreve yeni başlayan memurların görev yerine ilişkin. Buna göre memur ilk olarak batıda bir ile atanacak.

Burada en az 3 yıl görev yaptıktan sonra mecburi hizmet için Doğu ve Güneydoğu’ya gidecek. Şu anki uygulama ise bunun tam tersi. Toplu sözleşmede sendikaların gündeme getirdiği kimi düzenlemeler de pakette yer alacak.

6 YIL BORÇLANMA HAKKI

Bir süredir üzerinde çalışılan doğum teşviklerine ilişkin düzenleme de pakette yer alacak. Buna göre çalışan kadınlara halen iki çocuk için verilen geriye dönük borçlanma imkanı 3 çocuk için uygulanacak. Buna göre doğum yapan kadınlar, 6 yıl süreyi geriye dönük borçlanarak kolay emekli olabilecekler. Doğum izni 16 haftadan 18 haftaya çıkacak. İşverenin itirazı nedeniyle bu düzenlemenin yine 16 haftada kalması da seçenekler arasında.

MEMUR ANNEYE YARIM GÜN MESAİ

Kadın memurlara, doğumdan sonra yarım maaş karşılığı birkaç yıl yarım gün mesai uygulaması, isteyen anne memurlara ücretsiz izin kolaylığı sağlanması, memurlar için doğum izninde geçen sürelerin memuriyet sayılması ve çocuk yardımlarının artırılması pakette yer alacak başlıklar.

Kamu kurumlarına kreş zorunluluğu getirilmesi de doğum teşvikleri kapsamında düşünülüyor. Gençlerin evliliğe teşviki için faizsiz kredi verilmesi ve TOKİ’den öncelikli ev sahibi olmaları pakette yer alacak.

TAŞERON İŞÇİSİNE MÜJDE

Yaklaşık 1 milyonu aşkın taşeron işçisi ile 3 yıllık sürelerle sözleşme yapılarak, her yıl sözleşmesi yenilendiği için yaşanan hak kayıpları önleniyor. Bu kapsamdaki işçilerin ücretleri iyileştiriliyor. Devlet bu koşullarda çalışan işçinin garantörü olacak. İşçi ücretini alamadığı durumda devlet devreye girecek. Taşeron firmanın alacağından keserek, işçinin maaşını yatıracak. Kıdem sorunları son bulacak, yıllık izin kullanmalarının yolu açılacak.

ANNEYE MAAŞ MÜJDESİ

Doğum izni 16′dan 18 haftaya çıkıyor. Bebeği olan kadına yarı zamanlı çalışma izni geliyor. Kısmi çalışsa da maaşını tam alacak. Kadın memura ücretsiz izinde kolaylık sağlanacak. Çocuk yardımı artacak.

EVDEN ÇALIŞMA İMKÂNI

Çocuğu iki yaşına gelene kadar annelere evden veya kısmi süreli çalışma olanağı tanınacak. Kadınların “kademeli yükselme ve kıdem” dâhil tüm özlük hakları korunacak. Çocuğun kritik büyüme dönemini kapsayan esnek çalışma modelinin öğleden sonraki zamanı kapsaması planlanıyor. Sabah işe gelecek olan kadın, öğlene kadar çalışacak. Sonrasında evine gidebilecek. Ayrıca doğum izninden dönen kadın için işe alınma zorunluluğu getirilecek.

ÖZEL BÜROLAR

Özel istihdam büroları doğum iznine giden kadın çalışanın yerine eleman bulabilecek. Geçici işçinin sigortası ve ücreti istihdam bürosu tarafından ödenecek. İşveren de istihdam bürosuna ödeme yapacak. Bu bürolar, yarı zamanlı, ev hizmetleri, mevsimlik işçiler gibi konuları kayıt altına almak için aktif rol üstlenecek.

KAMUDA EN FAZLA TAŞERON İŞÇİ TEMİZLİKÇİ

Temizlik 202.620
Diğer hizmetler 155.361
Güvenlik 119.316
Veri giriş 40.804
Hasta yönlendirme 19.275
Bahçe bakım 10.496
Atık 10.226
Sağlık 5.314
Dağıtım 2.632
Yazılım 1.214
Sayaç okuma 514
Tahmil-tahliye -87
Toplam: 567.85

TAŞERON İŞÇİSİNE MÜJDE 2014,

EN SON TAŞERON HABERLERİ 2014,

TAŞERON İŞÇİLERE MÜJDELİ HABER,

TAŞERON İŞÇİLERE MÜJDELİ HABER (YENİ),

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO HABERLERİ 2014,

 TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLECEK Mİ?,,

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLECEK Mİ?,

KIDEM TAZMİNATI FONU İŞÇİLERİN LEHİNE Mİ?,

TAŞERON İŞÇİLER NE ZAMAN KADROYA ALINACAK?,

KIDEM TAZMİNATI FONU KİMLER İÇİN GEÇERLİ OLACAK?,

SEÇİMLER ÖNCESİ TAŞERON İŞÇİLERİN ÇİLESİ BİTECEK Mİ?,


Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )