koruma-memuru-alinacak_haber_4241672

İçişleri Bakanı Muammer Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde “koruma memurluğu” adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı.

Bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Güler, Bakanlar Kurulu’na sunmayı planladıklarını bildirdi.

Koruma memurlarında fiziki niteliklerin ön plana çıktığını, polisi koruma işiyle meşgul etmek istemediklerini vurgulayan Güler, “Bunlar statlarda korunacak görevleri de üstlenecek.

Bugün polisimizin değişik ihtisas alanları var, 253 bin kişilik bir teşkilatın 30 bine yakın bölümünü biz binalarla, tesislerle, kişilerle veya özel güvenliğin yapamadığı yerlerdeki alınan tedbirlerle meşgül ediyoruz. Halbuki polisin başka ihtisas alanları var” diye konuştu.

En az lise mezunu, 172 metre boyundaki erkeklerle, 165 metre boyundaki kadınların koruma memurluğuna başvurabileceğini ifade eden Güler, sınav tarihinin belirlenmesi için ilgili kanunun çıkmasını beklediklerini söyledi.

Koruma Memurları Polis Olabilecek

Güler, “Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz.

Hemen 2014′ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler” dedi.

Kaynak: TRT

Koruma Memurluğunda Aranan Şartlar

Koruma memuru olmak isteyen vatandaşlar da aranan şartlar şöyle: En az lise mezunu olmak, sağlık şartlarının yeterli olması, beden eğitimi sınavlarından başarılı olmak ve KPSS lise puan türünden de 40-60 puan alma…

Fiziki yeterlilik de önemseniyor. Erkek adayların en az 1,72 metre, kız adayların ise 1,68 metre boyunda ve 25 yaşından küçük olmaları gerekiyor.

Açıköğretim lisesi mezunları da ön lisans ve üniversite mezunları da koruma memurluğu için başvurabilecek. Koruma memurları, 6 yıl görev yaptıktan sonra “kıdemli koruma memuru” olacak ve isterlerse 7. yılda, sınavla polisliğe geçebilecek. Polisliğe koruma memurlarının yüzde 10′u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin bütün terfi koşulllarından yararlanabilecek.

Emniyet İle İlgili Diğer Haberler

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde ‘Polis Abilerle Maçtayım Liseler Arası Futbol Turnuvası’nın şampiyonu Nursan Anadolu Lisesi oldu.

İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğince 3.sü düzenlenen turnuva şampiyonluk maçıyla sona erdi. Dörtyol ve Payas ilçelerinden 13 lisenin katılımıyla eleme usulü oynanan maçlar sonunda finalde Payas Nursan Anadolu Lisesi ile Dörtyol Lisesi karşılaştı.

Rakibini yenen Nursan Anadolu Lisesi turnuvanın şampiyonu oldu.Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Kenan Cici, amaçlarının 12-18 yaş arası gençlerin suça karışmalarını engellemek olduğunu kaydetti.

Çocukların topluma kazandırılmasına yönelik çeşitli aktiviteler yaparak gençler ile gönül köprüsü oluşturmak istediklerini dile getiren Cici, gençlere yakın olmak ve gençlerin topluma faydalı birer bir olarak yetişmelerini hedeflediklerini ifade etti.

İlçe Emniyet Müdürü Zekayi Altuntaşoğlu, projenin gerçekleşmesinde emeği geçen personele, sponsor olan işadamlarına, turnuvaya katılan okullara ve öğrencilere teşekkür etti.

Maçı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, İlçe Emniyet Müdürü Zekayi Altuntaşoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Asarkaya ve sporseverler izledi. Turnuva sonunda takımlara kupaları protokol tarafından verildi.

Bu arada Almanya’nın Bremen eyaletinde Türk kökenli polis sayısını artırmak için harekete geçti. Bu konuda Türk aile ve gençlerine ulaşmak için düzenlenen basın toplantısına Bremen Emniyet Müdürü Lutz Müller ve HannoverBremen Başkonsolosu Mehmet Günay katıldı.

Bremen’de en fazla göçmen grubunun Türkler olduğunu hatırlatan Müller, Türk kökenli polislerle Türkler ve aynı şekilde diğer göçmen kökenlilere ulaşmak istediklerini söyledi.

Müller, “Bu, Türk gençlerinin topluma aktif olarak katılımı, meslek sahibi olmaları gibi yüksek öğrenim görmeleri içinde önemli. Polislik cazip bir meslek ancak zengin olunacak değil. Meslek eğitim, tamamlanınca iş garantisi olan güvenceli bir iş.” dedi.

Müller polislik için müracaat edenlerin mutlaka Alman olması gerekmediğini hatırlatarak, Türk ya da başka kimlikle de polis olmak için müracaat edilebileceğine dikkat çekti. Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay, polisliğin gençler için çok ideal bir meslek olduğunu belirterek, “İşsizlik sorununun yaşandığı bu dönemde polislik altın meslek sayılır.

Gençlerimiz okulu bitirir bitirmez iş arama ve bulma sorunu yaşamadan iş hayatına atılabilecekler.” dedi. Bremen’de üç Türk kökenli profesör ile eyalet meclisinde 10 Türk kökenlinin bulunduğunu hatırlatan Günay, “Türkler eğitimden akademiye, iş hayatından siyasete hemen hemen her alanda temsil ediliyor. Daha fazlası neden olmasın.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Aktüel

,

Koruma Memurluğunda Son Durum,

Koruma Memuru Alımı 2014,

Koruma Memurluğunda Son Durum,

,

,

Bakan Güler’den Koruma Memurluğu Müjdesi,


3 Yorum var

  1. zeki

    merhaba ben zreki bu koruma memurluğuna alımda ünv. mezunlarından hiç bahsetmiyorlar veya dillerinin ucu ile bahsediyorlar bennce en fazla hak edenler ünv. mezunları.mutlaka alınması gerek diye düşünüyorum bir de ünv mezunları ile askerliğini yapmış olan kardeşlerimiz için yaş  uzatılmalı.zaten ünv. mezunlarından hiç  bir yere atanamayanlar  bir umut beklıyordu bu da olmassa artık.perişan olurlar

  2. ali

    25yaş da neymiş günümüzün gençleri zaten üni okuyo iş bulma olasılıkları yüksek.. madem yapıyonuz daha iyi düşünerek yapın 28 yaşında değilim ama 28 yaş sınır olabilirdi yada . ayrıca bayanlar için biyerde 1.65 yazıyo biyerde 1.68

  3. mevlüde

    hep hayalini kurdugumuz olmak istedigimz iş fırsatları biri olmasa dgeri çıkıyor tam sevinirken yine boy yine boy bu kadar abartmayın ne olur ya :( bırakın bizde hayalimizi gerçekleştirelm :(

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )