5. Yargı Paketinde Neler Var?

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı 5. yargı paketinde “çocuklar”a özel birçok farklı düzenleme yer alıyor.

Bakanlık yetkilileri 5. yargı paketinin çıkarılmaması halinde, özellikle çocuklara yönelik suçların paket paket Meclis’e taşınabileceğini belirtti. Pakette yer alması öngörülen düzenlemeler şöyle:

ŞİKÂYET: TCK’nın 104’üncü maddesinde geçen “şikâyet üzerine” ifadesi kaldırılacak. Çocukla cinsel ilişkide bulunanların cezalandırılmasında “şikâyet” unsuruna bakılmayacak. Cinsel istismar, ensest suçları kamu davası kapsamına alındığı için, şikâyet geri çekilse de dava süreci devam edecek.

RIZA ŞARTI: Cinsel istismar davalarında tartışma yaratan; 15 yaş altı çocuklarda rıza şartı aranmamasına yönelik düzenlemenin kapsamı genişletildi, 18 yaşından küçük herkes, “çocuk” kabul edilecek.

CEZALAR: Tecavüz, ensest gibi suçlarda verilen hapis cezaları artırılacak. İstismar aileden geliyorsa, ceza katlanacak.

RUH SAĞLIĞI: Mevcut uygulamada Adli Tıp Kurumu istismara uğrayan çocuğun ruh sağlığının bozulduğu yönünde rapor hazırlarsa cezanın alt sınırı 15 yıl olarak uygulanıyor. Yeni taslakta ise “ruh sağlığı bozulmuştur” kıstası tarihe karışıyor. Tecavüz ya da istismara uğrayan bir çocuğun “gönül rızası”, “para karşılığı” gibi nedenlerle bu olaya maruz kalıp kalmadığına da bakılmaksızın cezaların 15 yıldan hesaplanması öngörülüyor.

AZ OLMAZ: Adalet Bakanlığı, cinsel istismar, ensest ve cinsel saldırı suçlarında cezaları “15 yıldan az olmamak üzere” şartına da bağlayacak.

GEÇİMSİZ: Aile ve Adalet Bakanlığı ortak çalışma yaparak geçimsiz anne-babayı takibe alacak. Çocuğunu çalıştıran, geçimsizliği çocuğa yansıtan, örgüt işlerinde kullanan ve özellikle cinsel istismarda bulunan ebeveynler kayıt altına alınacak.

KORUYUCU: Adalet Bakanlığı, annebaba ve akrabalar dışında koruyucu aile ve evlat edinen aileleri de mercek altına alacak. Koruyucu aile yanında kalan çocuklara yönelik istismarlar da nitelikli suç kapsamına alınacak. TAŞ ATAN: Çocukların işledikleri fiiller suç oluştursa bile, belli bir ağırlığa ulaşmaması durumunda adli sürecin dışında kalacak. Bu tip suçlara karışan 15 yaş altı çocukların ileride hayatlarını karartacak sicil almaları engellenecek.

Hadımda muamma

Çocuklara tecavüz eden, cinsel istismarda buLunan kişiler de testosteron hormonunu azaltan tedavinin “dönemsel/süreli ” olarak uygulanmasıplanlanırken, sivil toplum kuruluşlarından gelen, “İstismarcı, tedavisi bittiğinde cinsel performansına aşamalı olarak yeniden kavuşur. Bu pedofili hastaları için bir çözüm değil. İnsan haklarına aykırı ” yorumları sonrası yeni taslakta bu ifadeden vazgeçildiği belirtilmişti. Taslağa son şekli, barolar, çocuk mahkemesi hâkimleri ve sivil toplumun görüşleriyle verilecek.

Genel af ne zaman çıkacak sorusuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan genel af beklentisi içinde olan mahkûm ve aileleri için üzücü bir açıklama yapmıştı. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan Balıkesir’de bir soru üzerine yaptığı konuşmasında 2013’ te af olmayacağını belirtmiş, insan öldürenin af yetkisini kendisinde bulmadığını söylemişti.

“Devlet kendisine karşı işlenen suçları affedebilir ama kişiye karşı bir af hakkı maktulün ve yakınlarınındır.”diye de kesin bir ifade kullanmıştı. Bundan anlaşılan şudur:” Devlete karşı işlenen suçları ilerleyen zaman içinde affedebiliriz fakat kişilere karşı işlenen suçları affetmek gibi bir durum söz konusu değil.”

Ülkemizde mahkûm sayısı hızlı bir şekilde artarak Türkiye tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşmış durumdadır. Seçim önceleri bir gelenek veya alışkanlık haline gelen af beklentileri de mahkum ve ailelerini sarmış durumdadır.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Türkiye ekonomisinin önümüzdeki beş yıl içinde karşı karşıya kalabileceği risklerle ilgili bir soru üzerine, en büyük sorunun ekonominin yasal temelleri olduğunu ve hükümetin çerçevesini hazırlamaya başladığı “beşinci ve altıncı yargı reformu paketleriyle” bu sorunun üstesinden gelineceğini belirtti.
Babacan, paketlerle ilgili detay vermekten kaçınarak, Adalet Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan bir şey söylemenin “uygunsuz” olacağını belirtti.

Reform paketlerinin sadece ekonominin yasal temelleriyle ilgili olmayacağını, ekonomi başlıkları da içereceğini ifade eden Babacan, yeni paketlerin açıklanma tarihinin henüz belirlenmediğini de sözlerine ekledi. Babacan, “siyasi atmosfer olgunlaştığında” paketlerin TBMM gündemine getirileceğini söyledi.

PAKETTEN BAŞLIKLAR

> Kamu kurumlarında Kürtçe bilen tercüman bulundurulacak.
> Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu’nda özellikle tutuklamaların zorlaştırılmasını öngören bazı düzenlemeler yapılacak.
> Anayasa Mahkemesi’nin 10 yıllık düzenlemeyi iptal etmesi sonrası terör suçlarındaki uzun tutukluluk süresi düşürülecek.
> Koruculuk sistemi, aşama aşama kaldırılacak.
> Suça karışmamış PKK’lıların eve dönüşlerinin sağlanması için pişmanlık yasasında değişikliğe gidilecek.
> Yerel yönetimlerin yetkileri artırılmasını öngören Avrupa Yerel Yönetim Özerklik Şartı’ndaki Türkiye’nin bazı çekinceleri kaldırılacak.
> Cemevlerine vakıf statüsü verilecek. Bütçeden pay aktarılacak. Elektrik-su paralarını devlet ödeyecek. Belediyeler tarafından ücretsiz arsa tahsis edilecek.
> Dersim, Çorum ve Maraş olayları ile ilgili araştırma komisyonu kurulacak.
> İlçe veya köylere eski Kürtçe isimlerinin iade edilmesinin yanı sıra Tunceli’nin adı Dersim olarak değiştirilecek.

,

,

,

5, ,

,

,

,

5. Yargı Paketi Son Durum,
,
,
5. Yargı Paketinde Neler Var?
?
5. yargı paketi ne zaman çıkacak, 
,

 


11 Yorum var

 1. AYŞE

  KEYFİ UYGULAMALARDAN YATANLAR NE OLACAK ,,CEZA İNDİRİMİ TÜM MAHKUMLARA OLMALI ,SADECE TERÖR OLAYLARINA KARIŞANMI,YAPMAYIN ALLAH AŞKINA KÜÇÜK ÇAPLI DÜŞÜNMEYİN..

 2. fahri

  eşim eziyet etmek suçundan 3 yıl 4  ay ceza aldı 2 aydır yatıyordaha ne kadar yatar 0_6 yaş grubunda çocugumuz var. Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. abdurrahman

  benin 2 dosyam var kaçak sigara satmaktan bunla ilgili af gelme ihtimali varmı acaba

 4. abdurrahman

  sigara kaçakçılarına af gelecekmi bilgi verin ltfn,

 5. ramazan kaba

  ben cebu devlette calan carpan makbul en iyisi isyan cıkarmak başka türlü afın cıkacağı yok bu ceza evlerinde isyen olmayın ca devlet ne indirim verecek nede af idamlıklara anında af var bizim gibi kader mahkumlarına yok

 6. ilker

  babam kamu davasından yatıyor 44 ay ceza aldı 20. ayını yatıyor acaba denetimli serbestlik 2 yıla çıkacakmı ne zaman çıkar.

 7. fırat

  nitelikli yağmada abim 8 yıl 4 ay ceza aldı yatarı 5,5 yıl şimdi 2 yıl bitti 3 yılımıza girdik bu yeni yasada…herhangi bir af yada bir değişiklik olabilirmi çıkabilirmi sizce ne olur bir umut varmıdır bilgi verirseniz çok sevinirim çok merak ediyorum.

 8. Hasan Aldemir

  188/3 maddesinden ayrı ayrı dosyalardan ceza aldım ve %50 sakatlık raporum var kalbimde aort kapağı değişti sürekli konturol ve tedavi olmak zorundayım cezamın affı yada dondurulması veya hastalar için çıkan hangi yasalardan faydalanabilirim teşekkür edim.

 9. hicran akdeniz

  esrar dan alınan cezaya af veya ceza indirimi var mı ceza 6 sene 8 aya ve ilk ceza lütfen bilgi veriniz teşekür ederim 

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )