10_bin_koruma_memuru_istihdam_edilecek_h1136

İçişleri Bakanlığı Alacak

Stadyum ve üniversitelerde yaşanan olaylar, İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi ve Emniyete bağlı olarak çalışacak 10 bin .

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Meclis’te konuyla ilgili soruları yanıtladı. Bakan Güler, yeni alınacak 10 bin kişilik kadronun palosi olmayacağını görevlerinin sadece koruma hizmeti ile sınırlı olacağını bildirdi. Koruma Memuru sınıfında işe başlatılacak personel, stad, salon, kişi, üniversite ve hassas bölgelerde görevlendirilecek.

Bakan Güler, 6 aylık eğitim sonrasında işe başlatılacak personelin tabanca gibi hafif silahla donatılacağını bildirdi. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışmanın önümüzdeki günlerde sonuçlandırılacağı kaydedildi.

İçişleri Bakanı Mummar Güler, stadyumların, üniversitelerin ve yurtların güvenliğini emniyet teşkilatı bünyesinde kurulacak olan koruma memurları ile yapılmasının düzenlenmesini öngördüklerini söyledi. Güler, TBMM kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Güler;  10 bin koruma memuru alınack

10 Bin Koruma Memuru Özel Haber

Koruma memurlarının sayısının ne olacağı sorusu üzerine Güler, şu anda Türkiye’de bütün koruma hizmetleri için 29 bin kişi istihdam edildiğini bildirdi.

Güler, bunun çok olduğunu ifade ederek, ”29 bin kişiden zaman içinde tasarruf edeceğiz. İlk planda 10 bin kişiyi eğitmeyi düşünüyoruz. Bunlar emniyet hizmetleri sınıfı ama koruma memuru” dedi.

”Yeni mi alınacak, teşkilat içindeki 10 bin kişiyi mi eğiteceksiniz?” sorusuna Güler, ”Yeni alacağız” yanıtını verdi.

Güler, koruma memurlarının lise mezunu olacağını, belli fiziki şartları taşıyacaklarını ve bunları 28 yaş gibi planladıklarını dile getirdi.

”Lise mezunu statüyü düşürmüyor mu?” sorusu üzerine Güler, mevcutlarda da lise mezunu olduğunu hatırlattı. Güler, iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarından da koruma memuru alabileceklerini söyledi.

Güler, ”10  bin koruma memuru için start ne zaman verilecek?” sorusu üzerine de kanuni hazırlığı bitirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Çalışmanın önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplantısına yetişmeyeceğini vurgulayan Güler, düzenlemenin bu yasama dönemine yetişmeyeceğini ancak yıl sonuna bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Güler, koruma memurlarının üniformalarının polisten farklı olabileceğini dile getirerek, ”Ancak polis gibi acil olaylarda müdahale yetkisi olacak. Olayın bütün delillerini muhafaza ederek genel kolluk yetkisine haiz adli polisler gelene kadar orada gerekli müdahaleyi yapabilecek” dedi.
Özlük haklarının sorulması üzerine Güler, ”Eşite yakın olacak, böyle bir planlamamız var” diye konu

Ne Kadar Koruma Memuru Alınacak?

Stadyumlarda ve üniversitelere son günlerde yaşanan olaylara dikkat çeken Güler, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile konuya ilişkin bir çalışma yaptıklarını söyledi. Güler, çalışmanın yasalaşması durumunda ilk etapta 10 bin koruma memurunun alınacağın söyledi. Bu koruma memurlarının emniyet teşkilatı bünyesinde olacağını ve polis gibi acil olaylara müdahale yetkisinin olacağını ifade eden Güler, “Adli polisler gelene kadar olaylara müdahalede bulunacaklar” dedi.

28 Yaşını Geçmemiş Olacak

Kişileri de polisler yerine koruma memurlarının koruyacağını belirten Güler, artık bina önlerinde polisin yerine koruma memurlarının bekleyeceğini söyledi. Bakan Güler, koruma memurları için aranacak şartları da söyledi. Güler buna göre, 28 yaş sınırı getirilecek olan koruma memurlarını en az lise mezunu yada yüksekokul mezunu olmasını öngördüklerini ve 6 ay eğitimin ardından göreve başlamasının planlandığını ifade etti.

Özel Koruma Memuru

Yasa tasarısının ayrıntılarını da İçişleri Bakanı, Meclis’te açıkladı.  Özel Koruma Memuru Kanun Tasarısına göre, ” Özel Koruma ” adı altında özel güvenlik görevlileri ile polis arasında bir konumda olacak olan yeni bir birim kurulması amaçlanıyor.

Tasarı yasama yılının sonuna yetişmeyecek ancak bu yılın sonuna kadar kanunlaşması bekleniyor. İlk etapta 10 bin koruma memuru alınacak, sayı 29 bine kadar çıkabilecek.

Lise ve meslek yüksek okulu mezunları arasından seçilecekler, özel güvenlik görevlisi sertifikası olanlar dikkate alınacak.

28 yaşını geçmemiş olmaları gerekecek. 4 ay teorik 2 ay uygulamalı 6 ay özel koruma eğitimi alacaklar.
Belli bir çalışma saati diliminde görev yapacaklar. Kıyafetleri polislerinden farklı olacak.

Uygulamanın ilerleyen aşamalarında koruma memurları Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Koruma birimlerinde görev alabilecekler. Kendi içlerinde ihtisaslaşacaklar. Stadyum korumalığı görevini yapan memur elektronik bilet, göz taraması, taraftar gruplarının durumuna kadar pek çok konuya hakim olacak.

STADLARA GÖZ TARAMASI GELİYOR

Bu yıl stadyumlarda yaşanan olaylar hakkında da bilgi veren Güler, 2012-2013 futbol sezonunda 243′ü stat içinde 61′i stat dışında toplam 304 olayın meydana geldiğini söyledi. Güler, ceza alanların stada tekrar girişlerinin kontrol edilemediğini belirterek, e-bilet uygulaması ve göz taraması yapılmasına ilişkin düzenleme getireceklerini ifade etti.

Özel Güvenlik Yasası Ve Koruma Memuru

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, ilk etapta 10 bin koruma memurunu alacaklarını açıkladı.

Özel güvenliğin yerine getirilecek koruma memurluğu için lise mezunu ya da 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunu olanlar başvuru yapabilecek. Başvurudaki üst yaş sınırı, 28 olarak belirlendi.

Koruma memurları, 6 aylık bir eğitime tabi tutulacak. Eğitimin ardından göreve başlayacak memurlar, düzenlenen gösterilere polisler gibi müdahale edebilecek.

Koruma memurlarının giyeceği üniforma polisten farklı olacak.

Ülke genelindeki üniversitelerde yaklaşık 40 bin özel güvenlik çalışıyor.

KARAKOLLARI DA KORUYACAKLAR

Bakan Muammer Güler, polisin kendi karakolunu bile koruma memurlarının koruyacağını söyledi.

Güler, bir tür “resmi-özel” statüde çalışacak koruma memurlarının belli saatlerde görev yapacağını dile getirdi.

REYHANLI

Ayrıca Muammer Güler, Reyhanlı’daki bombalı saldırılarla ilgili daha önce gözaltına alınan 12 kişiden 7′sinin tutuklandığını hatırlatarak, ”Ancak daha sonra olayın kesinlikle asli faili olduğunu değerlendirdiğimiz bir grup daha gözaltına alındı. Bunlar 6 kişidir. Bunların en az 3 veya 4′ünün olayın asli faili durumunda” dedi.

,
,
,
koruma Memuru  Ne Zaman  Alınacak,
,
10 Bin Koruma memuru alımı 2013,
,
Özel Güvenlik Yasası Ne Zaman Çıkacak,
,
,
Özel Koruma Memuru,
” Özel Koruma “,


15 Yorum var

 1. AYŞE

  ACABA GUVENLİK SERTİFİKASI ZORUNLUMU YOKSA OLANLARA ONCELIK MI TANINACAK.

 2. aydan

  lise mezununu okumaya olarak gördgnz ıcn soyluyrum hee bu arada sosyal hızmet uzmanlgı okuyorum … oki

 3. aydan

  unıversıtesyıde herkes bıtırıyo ıet kaka ugur bey bu yıl turzmden sosyal b. ogretmenlıgınden tarhten mezn o kadr cok arkadsm var kı adı yuksek okul mezunu cok işe yarıyorlar lise mezunu muhasebecı saglıkcı ve duz lıseyı bıtıren cogu ardasmda okulların kutuphanelerıne memur olarak atandı zeka ıste naparsınız …ınsanları snıflandıramazsınız okuyamams cahıl dıe babam saglıkcı 2 kelımeyı yanyana geıtremeyn doktr arkadsları var guluyorum o lıse yuksek okul unv. bakmıo kendını yetıstırmeye bakıo . bence ve ezgı hanımada katılıyormm.

 4. özlem

  Ben şu yaş meselesine  taıkıldım 40 olsa ne olur yani onlar insan değilmi anlayamadım o zaman 30-40 dan sonraki devlet memuru askeriye ve polisleri emekli edelim demek ki işe yaramıyorlar sayım Muammer Güler de dahil 

 5. sinan

  başvurular ne zaman yapılıyo

 6. oguzhan

  alım ne zaman 

 7. nilüfer

  Böyle birşey yaptılar iyi hoş güzel, ama bu yaş sınırı neden 28 ya , bu yaş sınırı neden 35 değil, bizler ne olacağız bölüm okuyoruz kadro açılmıyor. KPSS diyorsunuz, giriyoruz yerleşemiyoruz. bizim suçumuz ne? Bizlere bu şansı vermeliler diye düşünüyorum. yaş sınırını değiştirsinler ya, ayrıca lise mezunu olmak sorun değil bence bir yığın lise mezunu polis çalışıyor. Böyle bir iş imkanı sağlanmalı bizlerede hala KPSS umuduyla yaşıyoruz. Lütfen bizide düşünün…

 8. uğur

  bence en az yüksekokul mezunu olmalı yaş sınrııda tam yerinde okuyanla okumayının farkı olmalı liseyi şimdi herkes bitiriyor ite kaka ben meslek yüksek okulu mezunuyum daha bölümümle ilgili bir iş dahai bulamdım en son care silahlı özel güvenlik kimlik kartı aldım inş burda olsun yüzümüz güler saygılar

 9. veli

  sayın başbakanımızın böyle büyük bir hataya düşüçeğini sanmıyorum. şu an çalışanlar özellikle evliler kesinlikle ve şiddetle yedi kat ceddi ak partiye oy vermeyecek bu ak partının genel oyunu yüzde

 10. 657'ye tabi işçi!

  çok geç alınmış bir karar. ben kadrolu güvenlikçiyim. bu üniversitelerde öyle bir sistem, öyle bir düzen kurmuşlardı ki, genel sekreter, güvenlik amiri ve idareciler güvenliği adeta kukla yapmışlardı. kadrolulardan istediklerini ilçeye sürüyorlar, şirketlerden istediklerini işten atabiliyorlardı. ama genel anlamda çok pis bir sistem vardı. kadrolulardan adamı olanlar, raporu çürük! alanlar içeriye sivil memurluğa geçiyorlardı, diğerlerini ezmeye devam! böylece haksızlığın daniskası yapılıyordu. ya tam özelleştir, ya herkesi çalıştır. burdan bu şekilde haksızlık yapan ünv rektörlerinide Allah’a havale ediyorum. ayrıca sen iyi niyetle günde 10 bin kişinin girdiği bir kampüste, bir hocayı tanımayıp, nezaketle ”kimsiniz” diye sorsanız, uğramadığınız hakaret ve tehdit kalmıyordu. hep itilen, horlananlar olduk. bu kararı destekliyorum ama beraber çalıştığımız şirket güvenlikçileride mağdur edlmemeli

 11. ali

  muamer guler yine yaptın yapacagını alacaksan adaletli ol 35 yas sınırı koy herkes basvursun o aldıgın maaş burnundan gelsin

 12. murat

  burdan basta başbakanımıza sesleniyorum basbakanım özel guvenlik görevlisi olmak için 28 yasından küçük olmalımı 35 yas sartı niye aranmıyor sırf yaş yuzünden işe giremiyecekmiyiz lütfen yaş sınırını 35 yapım sagılarımla

  • mehmet

   kimi yaş sınırı bu olsun diyiyor kimi nie lise mezunu alınıyor diyiyor bu millete ne yapsan yaranamazsın insanoğlu nankördür.. sen o yaştasın die o yaşı istiyorsun peki 40 yaşındaki adam işsizse oda 40 mı olsun demeli böyle bişey olmaz yaş sınırı bir kere söylenir dahada değiştirilmez..

 13. salih

  üniversitelerdeki güvenlik rektörlerin ve idarecilerin güdümünden kurtarılmalı. bir güvenlikçi görevini yaparken hiç bir memurun, hocanın hakaret ve tehditlerine maruz kalmamalı. doğru karar ama mevcut güvenlikçilerde mağdur edilmemeli.

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )