TSK’dan

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yayınlanan açıklma astsubayların özlük hakları ile ilgili şimdiye kadar yapılan çalışmalar sıralandı. Ayrıca astsubayların özlük hakları ile ilgili olarak yetkili makamlara sunulan çalışmalara da yer verildi.

Genelkurmay Başkanlığı sitesinde yayınlanan astsubaylarla ilgili basın açıklaması:

Astsubaylarla İlgili  Yapılan Çalışmalar

1.   Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan astsubaylarımızın özlük hakları, eğitim olanakları, sosyal hakları ve sahip oldukları yetkiler konusunda bugüne kadar yapılan çalışmalar aşağıda özetlenmiştir.

-   Terörle mücadelede aynı görevi yapan personele ödenen tazminatlar, statü ayrımı yapılmadan eşit miktarda artırılmıştır.

-   Mahrumiyet bölgeleri ile patlayıcı madde imhası gibi riskli ve özellikli görevlerde çalışan personele, statü ayrımı yapılmaksızın tazminat verilmiştir.

-   Subaylara benzer esaslarla yüksek lisans kıdemi alma hakkı verilmiştir.

-   Yurt dışı daimi ve geçici görev kadroları ile yurt içi ve yurt dışı lisan kurslarının kontenjanı artırılmıştır. (Yurt dışı sürekli görev kontenjanı 57’den 111’e çıkarılmıştır.)

-   Sicil verme yetkileri artırılmıştır.

-   Subaylara verilen üst düzey karargâh eğitimine benzer şekilde, yılda 128 astsubayımıza Üst Karargâh Hizmetleri Eğitimi ve bu eğitimi bitirenlere bir yıl kıdem verilmeye başlanmıştır.

-   Astsubaylıktan subaylığa geçişte % 15 olan kontenjan, 2012 yılından itibaren % 25’e çıkarılmıştır.

Astsubaylara 1/4′üne Yükselme Müjdesi

2.   Bunun yanı sıra, yetkili makamlara teklif edilenlerden önemli olanlar aşağıda özetlenmiştir.

-   Astsubayların 1’nci derecenin 4’üncü kademesine kadar yükselmesinin sağlanması,

-   Yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilebilmesi (Aylık yaklaşık 385 TL),

-   Hâlen, MİT ve Emniyet Hizmetleri sınıfından emekli olan personele verilen 100 TL ilave ödemenin emekli astsubaylara da verilmesi,

-   Mecburi hizmet süresinin 15 yıldan 10 yıla düşürülmesi,

-   Astsubaylara verilebilenler de dâhil olmak üzere tüm oda ve göz hapsi cezalarının kaldırılması,

-   Sicil veren astsubayların maiyetindeki personele disiplin cezası verebilmesi.

3.   ; birbirlerine gönül bağıyla kenetlenmiş fedakâr ve kahraman mensuplarının moral ve motivasyonunu en üst düzeyde tutmak maksadıyla, devletimizin sağladığı imkânları kullanmak suretiyle, ihtiyaç duyulan ve yetkisi dâhilindeki düzenlemeleri titizlikle yapmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Astsubaylara da 1′in 4′üne Yükselme Hakkı,
,
Astsubaylara 1′in 4′ü Müjdesi,
,
,
,
Astsubayları Sevindirecek Açıklama,

 


2 Yorum var

  1. NUSRET ÇINAR

    Mahrumiyet bölgeleri ile patlayıcı madde imhası gibi riskli ve özellikli görevlerde çalışan personele, statü ayrımı yapılmaksızın tazminat verilmiştir.

    GENELKURMAYIN BU AÇILAMASINDA BİR YANLIŞLIK VAR.
    HAVA KUVVETLERİNDE PATLAYICI MADDE İMHASI GÖREVİNDE OLAN SUBAYLAR 12000 PUAN ASTSUBAYLAR İSE 9000 PUAN ÜZERİNDEN “TEMİNİNDE GÜÇLÜK ÇEKİLEN PERSONEL ZAMMI” ALMAKTADIR. BU DA YAKLAŞIK HESAPLAMALARLA 9000 PUAN = 150 LİRA
    12000 PUAN=200 LİRA YAPAR. BU AÇIKLAMADA BELİRTİLEN İYİLEŞTİRME KARA KUVVETİ VE JANDARMA KUVVETİNDE AYNI GÖREVİ YAPAN PERSONELDE 32000 PUAN OLARAK DÜZENLENMİŞTİR. VE AYRICA BU TAZMİNAT DEĞİLDİR. AYNI İŞİ YAPAN POLİS YAKLAŞIK 1000 LİRA FAZLADAN ALMAKTADIR VE BU TAZMİNAT OLARAK GEÇMEKTEDİR. ARADAKİ FARKLAR BUNLARDIR. SAYGILARIMLA.

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )