bakan_celik_onuruna_verilen_yemege_katildi_h1687

Bakandan Memura Beş Müjde

657 Sayılı (DMK) Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklikler ile kamu kurumunda çalışanlarına verilecek cezalar da değişiklik yapılıyor.


Ankara’da süren çalışmalar kapsamında memurlarla ilgili disiplin kurallarında da değişikliğe gidiliyor. TAKVİM’in ulaştığı kaynaklara göre, Devlet Memurları Kanunu’nda öngörülen uyarma cezası tarihe karışıyor. Uyarma cezasını öngören fillere artık disiplin cezasında uygulanamayacak. Böylece amirlerin suistimali önlenecek. Diğer disiplin cezalarının öngördüğü fiiler ise artırılacak. Hazırlanan taslak üzerinde Maliye Bakanlığı bürokratları da çalışıyor.

Atanma Sürelerinde Yeni Düzenleme Yapılıyor

Hazırlanan tasarı yasalaştığında, bakanlıklarda görev yapan tüm genel müdürler dahil, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, , , , Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü, , ,, , Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, Devlet Demiryolları Genel Müdürü, Meteoroloji Genel Müdürü, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü gibi üst düzey kadrolara 4 yıllığına atanılacak.

Üst Düzey Brokratlara 4 Yıl Sınırı

Vali, genel müdür ve daha üst düzeyde görev yapan memurlar 4 yıllığına atanacak. Genel Müdür altı yöneticiler kapsamda değil. Halen görev yapanlar kazanılmış haklarının korunması kapsamında otomatik 4 yıllığına atanmış sayılacak. Görevi biten Bakanlık Müşaviri kadrolarına atanacak.

Sendikalar Süre Uygulamasına Karşı

Memur sendikalarından alınan bilgiye göre sendikalar, müsteşar altındaki yöneticilerin süreyle atanmasına soğuk bakıyor. Bu tür seçimle gelen bürokratların siyasi memur olacağı endişesiyle tepkilerini dile getiriyor. Görevinden alınan Müsteşarların özlük haklarının korunmasını istiyorlar.

Memura Uyarı Cezası Kalkıyor,
Bakan Çelik’ten Memura 5 Müjde,
Bakan  Memurlara 5 Müjde Birden,
,
Çelik’ten 657′lilere müjde üstüne müjde,
Bakandan 657′lilere müjde üstüne müjde,
,


Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )