personelinin bazı özlük haklarında değişiklik yapılmasına ilişkin 926 sayılı Personel Kanunu’nda değişiklik teklifi yapılmasına yönelik bir çalışma Genel Kurmay Başkanlığı tarafından yapılmıştır.
Tasarıda personelin izin hakkı ile ilgili değişiklikler öngörülmekte, ayrıca 926 sayılı kanundaki derece ve kademe sistemi daha sadeleştirilip devlet memurlarına uygulanan sisteme benzer hale getirilmek istenmektedir.
Kanun değişikliği kabul edilirse: Bulunulacak derece/kademe rütbe ve kıdemden bağımsız hale getirilecek. Halen uygulamada olan 9 ayrı gösterge tablosu tüm personeli kapsayacak şekilde tek bir tablo haline getirilecek. , Uzman erbaşların göreve hangi derceden başlayacağı statülerine göre değil, tahsil seviyesine göre belirlenecek.  Yasa taslağında göze çarpan en önemli düzenleme ise en son ulaşılabilecek derece ve kademelerin öğrenim durumuna göre belirlenmesi (yüksek okul ve üniversite 1/4′e kadar-1500, lise mezunları 2/6′ya kadar-1440). Yürürlükte olan kanuna göre fakülte mezunu bir astsubay enson 1/3′e kadar yükselebiliyorken tasarı kabul edilirse 1/4′e yükselebilecek.


10 Yorum var

 1. hidayet beleşoğlu

  TSK. PERSONELİNE ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE DERECE KADEME SİSTEMİ GELMELİ.BAŞLANGIÇ DERECELERİ ONA GÖRE AYARLANMALI

 2. koray

  yeni tsk disiplin kanununda amirin hiçbir emrine mütaala edilmeyecek amirin verdiği cezalara yargı yolu kapalı bu hangi demokraside var sayın başbakanım hani zulm ile avaad olunmazdı

 3. HİDAYET BELEŞOĞLU

  hükümetten astsubaylara 1/4 derece kademe ve ek gösterge bekliyoruz.

  • ismi lazım değil

   hakkımızı vermeyenlere hakkımı helal etmiyorum. İnşallah öbür tarafta alırım, bu dünya fani hepimiz elbet bir gün öleceğiz. hayat çok kısadır.
    

 4. HİDAYET BELEŞOĞLU

  okuduğum okula göre derece/kademe sistemi subay-astsubay ve uzman çavuşlar için büyük değişiklik demeek. inşallah uygulanır. kanunlaşır.

 5. Erden hançer

  Arkadaşlar,ne zaman emekli assubayların özlük haklarının düzeltilmesi dile getirilse verilen cevap hep aynı.”ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYO”.bu nasıl bi çalışmaki senelerdir bitmiyo.bence bu calışma devam ediyo dıyenler yalan söylüyolar.

 6. mehmet

  Değerli komutanlarım ve millet vekillerim bizleri lütfen unutmayın 3269 sayılı uzman erbaş kanununa tabi olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde Çalışmakta iken sözleşme bitiminde sözleşme yenilemek için başvurduğum Askeri hastanede hasta olduğum tetkik raporu ile sözleşmem idare tarafından fesih edilerek tek taraflı olarak sona erdirildi. Göreve sağlam raporu alarak başladığım severek yaptığım işimden hastalandığım için atıldım Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışma süremin yetersizliği nedeni ile malulen emeklilik hakkı’da elde edemedim.Geleceğe yönelik hiçbir maddi ve manevi güvence verilmeden işime son verildi ailemle mağdur durumda kaldım sağlık nedeniyle atıldığımdan dolayı başvurduğum kamu kurum ve kuruluşları özürlü muamelesi yapıyor işe giremiyorum günübirlik işlerde ailemi geçindirmeye çalışıyorum t.s.k.’lerinde uzman erbaş zümresi haricinde diğer personele böyle bir haksızlık yapılmıyor rahatsız olduklarında veya sınıfında başarılı olamadıysa sınıfına faydalı olmaları sebebiyle uygun görev verilerek yer değiştirilmekte hatta sınıf değişikliği ve geri hizmet işlemine tabi tutulmaktadırlar.T.s.k. sağlık yeteneği yönetmeliğine göre askeri tabip doktorlarımız uzman erbaş zümresinde görev yaptığınızdan dolayı uzman erbaş kanununa göre devletimizin bize böyle bir hak tanımadığını söylemekte bu durumda uzman erbaşların haricinde her personel çalışabilir ama siz uzman erbaşlar çalışamazsınız denilmektedir. Yani hepatit b li bir uzman erbaş çalıştırılmıyor fakat bir sivil memur astsubay yada subay çalışmaya devam ediyor, işitme kaybı olan bir uzman erbaş çalıştırılmıyor, fakat subay ve astsubaylar çalışabiliyor yada sınıf değişikliği yada geri hizmete alınıyor yada malulen emeklilik hakkı kazanana kadar mağdur edilmiyor bu durum çalışma hakkımızın elimizden alınarak anayasamızda da belirtilen eşitlik ilkesiyle bağdaşmayarak mağdur duruma düşmemize neden olmaktadır.t.s.k lerinde 2 aydan daha fazla hava değişimi aldığı için sözleşmesi fesih edilen birçok uzman erbaş bulunmaktadır.Devletimizin başka hiçbir kamu kurum ve kuruluşunda böyle hastalandığı için işine son verilen bir kurum bulunmamaktadır. Devletimizin bizlere daha çok sahip çıkması gerekirken Sağlam raporu alarak başladığımız mesleğimizde hastalandığımız için işimize malulen emekli bile olamadan son veren bir uygulama bizlerde çok derin yaralar açmıştır. Devletimiz memur iken hastalandığımız için bizlere sırtını dönerek kaderimize terk etmesi unutması hastalığımızdan daha çok yaralamıştır. Bu durum insan hakları hukukuna ve çalışma hakkı hukukuna uymadığını düşünmekteyiz devletimizden
  – sözleşmelerimizin fesih tarihinden itibaren maddi, manevi ve özlük haklarımızın tekrar verilmesi bizler hakkında yani şözleşmesi sağlık nedeni ile fesih edilmiş uzman erbaşlar hakkında mağduriyetlerimizin tıpkı yaş (yüksek askeri şura kararları) iade-i itibar gibi geri göreve başlama veya diğer kurumlarda memur olarak çalıştırılarak mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz bilgilerinize arz ederim.

 7. Ali NAS

  Olması gereken ve hak olanda budur.9-2 de,1-4 de elbette bugüne kadar verilmeyen haklardandır.Bunları düzeltmemek sosyal hukuk devletine kesinlikle aykırıdır.

  Yine verilmeyebilir,haber asılsızda çıkabilir ama şu bilinsinki bu hakları almak için onurlarına sahip bir çok Em.ve Muv.Assubay sonuna kadar kararlıdır.Bu böyle biline.
  Talipteyim.

 8. nevzat baysal

  çok güzel ve derhal uygulamaya geçirilmesi gereken bir çalışma. Eminim TSK’da motivasyonu ve kuruma bağlılığı çok arttıracak, başarıyı çok yükseltecektir. Ama gerçekleşmeyeceğinden eminim, hep söylenir ama yapılmaz.

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )