614158-temizlik-iscileri

Kamu kurumlarında yıllardır çoğu iş, hizmet satın alınmak suretiyle yürütülüyor. Kadrolu işçi veya memur alınması yerine, ihale yoluyla iş özel bir şirkete veriliyor ve kamu hizmetini taşeron olarak adlandırılan ihaleyi alan özel işyerinde çalışan personel yapıyor.

Önceleri sadece temizlik, güvenlik, park, bahçe, garsonluk gibi yardımcı hizmet işleri dışarıdan yapılırken, günümüzde büro görevlisi, veri giriş elemanı gibi işler ve özellikle hastanelerde hemşire, sağlık görevlisi gibi asli hizmetler de hizmet satın alınarak yaptırılıyor.

Asli işler bile taşeronun yanında çalışan personel tarafından yapılıyor. Kamu kurumlarında çoğunluğu enerji ve sağlık sektöründe olmak üzere, çoğu kamu kurumunda taşeron olarak adlandırılan özel firmalar üzerinden çalıştırılan işçi sayısının 1.5 milyon kişiye yaklaştığı belirtiliyor.

KEYFİ İŞTEN ÇIKARMAK YOK

Taşeron yanında çalışan işçilerin en önemli sorunlarından biri de iş güvencelerinin olmaması. Öncelikle iş sözleşmeleri 1 yıldan az süreli olduğundan her şey yolunda gitse bile 1 yıl dolmadan işsiz kalıyorlar. İhaleyi aynı işveren alsa bile işe başlatılmama ihtimali var. İhaleyi başka şirket aldığındaysa tekrar işe başlatılma ihtimali yok denecek kadar az. Ya yeni işveren arzusu ya da ihale makamının yani hizmet göreceği kamu kurumu yetkililerinin özel isteğiyle işe başlayacak.

TAŞERON İŞÇİ KEYFİ OLARAK İŞTEN ÇIKARILIYOR!

Taşeron işçisini üzen bir diğer husus da taşeronun keyfi olarak, olduk olmadık nedenlerle işçinin işine son vermesi. Taşeron işçisi hizmet sundukları kamu kurumlarında çalışanlar tarafından en ufak bir memnuniyetsizlikte veya haksız eleştiriyle yüklenici firmaya bildirilerek, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılabiliyor. Taşeron işçileri bu kadar keyfi işten çıkarılmanın sonlandırılmasını, işten çıkarılmalardaki keyfi uygulamanın ortadan kaldırılmasını talep ediyor.

TAŞERON KADROYA NE ZAMAN ALINACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı bir açıklamada, taşeronluk sisteminin tamamen ortadan kaldırılmasını düşünmediklerini, temizlik, güvenlik gibi işlerde taşeron işçilik sisteminin devam edeceğini belirtti. Faruk Çelik ayrıca, teknik bilgi gerektiren işlerde taşeron çalıştırılmasına sıcak bakmadıklarını açıkladı. aralarında ayrım yapılmadan taşeron işçilik sisteminin tamamen kaldırılmasını ve bütün taşeron işçilerin bir an önce 657 sayılı Kanun’a göre kadroya alınmasını talep ediyor.

KIDEM TAZMINATI HAKLARI YOK

Taşeron işçilerin en büyük sorunu, 1 yıldan az süreli sözleşmeyle çalıştıklarından kıdem tazminatı haklarının olmaması. İş 1 yıllığına alındığından, işçi 1 yıl dolmadan işten çıkarılıyor. Aynı işveren ihaleyi yine kazansa dahi yeni bir iş sözleşmesiyle işe başlanıyor. Yine 1 yıl dolmadan sözleşme sona eriyor. Yani taşeron yanında çalışanlar kıdem tazminatı alamıyor. Bu konuda dava açıp kazananlar oldu. Ama yargı uzun ve masraflı bir süreç. Taşeron işçiler, kıdem tazminatı haklarının verilmesini ve bu tazminatın çalıştıkları kamu kurumunun yani devletin güvencesinde olmasını talep ediyor.

2013,
,
,
,
,
,
Taşeron İşçiler Kadro İstiyor,
2013,
Taşeron işçi haberleri,

 

 


Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )