20_ozel_guvenlik_gorevlisi_yeni_yila_issiz_girdi_h6456

Ne ZamanGörüşülecek 2013

Özel Güvenlik Yasa Tasarısına göre özel güvenlikçilerin maaşları asgari ücretin iki katından az olamayacak.

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun Tıkla

Ayrıca risk tazminatı verilecek. Özel güvenlik görevlilerine müjde niteliğinde bir yasal çalışmaya imza atıldı. Özel güvenlikçilerin alacakları maaşlara yasal olarak alt sınır getirildi. Meclis İçişleri Alt Komisyonunda bulunan Özel Güvenlik Yasa Tasarısında eklenen maddeyle güvenlikçilerin maaşlarının asgari ücretin iki katından az olamayacağına ilişkin sınır belirlendi. Yabancılar da mütekabiliyet esasına göre Türkiyede güvenlik şirketi kurabilecek. Star gazetesinin haberine göre, TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde kurulan

Özel güvenlikçilerin maaşlarına alt sınır geliyor. Özel Güvenlik Yasa Tasarısı na göre özel güvenlikçilerin maaşları asgari ücretin iki katından az olamayacak. Ayrıca risk tazminatı verilecek…
Özel güvenlik görevlilerine müjde niteliğinde bir yasal çalışmaya imza atıldı. Özel güvenlikçilerin alacakları maaşlara yasal olarak alt sınır getirildi. Meclis İçişleri Alt Komisyonu nda bulunan Özel Güvenlik Yasa Tasarısı nda eklenen maddeyle güvenlikçilerin maaşlarının asgari ücretin iki katından az olamayacağına ilişkin sınır belirlendi. Yabancılar da mütekabiliyet esasına göre Türkiye de güvenlik şirketi kurabilecek. TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde kurulan Özel Güvenlik Yasa Teklifi Alt Komisyonu raporunu tamamladı.

Özel Güvenlik Görevlilerinin  Maaş Zamları 2013

Binlerce güvenlik görevlisi çalışanının merakla bekledeği maaş zammı gerçek oluyor..Emniyet Genel Müdürlüğü, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun da yapılacak değişikle özel güvenlik görevlisi olarak çalışanların yüzü gülecek.

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun Tıkla

5188 sayılı kanunda yapılacak değişikle içişleri Bakanlığı bünyesinde Özel Güvenlik Komisyonu kurulacak.Ve bu komisyonun kararıyla Özel güvenlik personellerinin maaşları, büyükşehirlerde silahlı olarak çalışacak olanlarda asgari ücretin yüzde 70, silahsız olarak çalışacaklarda ise asgari ücretin yüzde 40 fazlasından az olmamak kaydıyla net ücret ödenecek.

Diğer illerde silahlı olanlara asgari ücretin yüzde 30 fazlasından az olmayacak şekilde net ücret verilecek..Bunun ne demek olduğunu anlamayanlar için şöyle açmak istiyorum asgari ücret üzerinden %70 yada %40 demek yani brüt asgari ücret esas alınacak yani yeni yasayla özel güvenlik görevlisi maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmayacak.

Sonuç olarak yasanın uygulamaya geçmesiyle asgari ücret alan bir güvenlik görevlisinin maaşı 250 Tl ile 400 Tl arasında zamlanacak.

Bulunduğu ile göre yukarıda anlattığım yüzdeyi alacaklar.İnşallah kısa zamanda artık bu yasa çıkarda bir nebze olsun özel güvenlik görevlisi çalışan yüz binlerce insan daha iyi maaş almaya başlar.

Bodygard Olmayacak

50 nin üzerinde personel istihdam eden özel güvenlik şirketleri başka illerde irtibat bürosu açabilecek. Özel güvenlik yasasına eklenen yeni bir fıkra ile üçüncü kişilere yönelik can ve mal güvenliğini sağlamak adına gözetim, denetim, kontrol, yönlendirme gibi değişik isimler altında yapılan hizmetler Özel Güvenlik Kanunu hükümlerine tabi olunarak yapılacak. Böylece üçüncü kişilere Bodygard lık gibi hizmet satışı olarak verilen koruma faaliyetleri, izinsiz ve denetimsiz yapılamayacak. Özel güvenlik kurumları dahil kimse, yasaya aykırı izinsiz bodygard hizmeti veremeyecek.

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun Tıkla

Trafiği kontrol edebilecekler
Özel Güvenlik Yasa Tasarısı nda yer alan düzenlemeler şöyle:
. Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri arasında “araç trafiğini kontrol etme” de olacak. Spor müsabakalarına müdahale edecek. Özel eğitimli at ve köpek kullanabilecek.
. Özel güvenlik görevlileri artık işlenmiş bir suçun sanığı veya suç işleyeceğinden kuvvetle şüphe edilen kişiyi kovalayıp takip etmeyecek.
. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için aranan 18 yaş şartı 21 olacak.
. Ruhsatlı silahlarını kaybeden görevlilere 3 bin TL ceza verilecek. Kimlik kartını zayi eden görevliye 50 TL ceza verilecek.
. Vali yardımcısının başkanlığında özel güvenlik komisyonu oluşturulacak. Özel güvenlik çalışmalarını temsilen ilin en çok üyesi bulunan sivil toplum örgütü temsilcisi de bulunacak.

Şirketler tarafından üçüncü kişi kurum ve kuruluşlara sağlanacak koruma ve güvenlik hizmetleri hizmetin başlamasından itibaren en geç onbeş gün içinde ilgili valiliğe yazılı olarak bildirilecek.
. Özel güvenlik görevlisi her 5 yılda bir tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu ile sağlık durumunu belgeleyecek. Böylece psikolojisi bozulan güvenlik görevlileri ayıklanacak.  Özel güvenlik görevlilerine verilen beşer yıllık çalışma izinleri “süresiz” hale getirilecek. Emniyet, jandarma, MİT ten ayrılan veya emekli olanlarda da özel güvenlik temel eğitim şartı aranacak.

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun Tıkla

,
,
Özel güvenlik görevlisinin maaşına 250 – 400 TL Zam,
,
Ne,
Özel Güvenlik Yasa Tasarısı Meclisten Geçti mi,
Özel güvenlik görevlilerinin maaşlarına  Zam,
özel ,
5188 Sayılı Özel Güvenlik Kanunu,
5188 Sayılı Özel Güvenlik Yasası,
,
güvenlik yasası ne zaman çıkacak,
,
Özel Güvenlik Yasa Tasarısı,
özel güvenlik ile ilgili haberler,
özel güvenlik haberleri,
Özel Güvenlik Yasası,


37 Yorum var

 1. melek

  seçimler yaklaşıyor ya binevi olup bitene kadar böylesi bir yasa söylentisi devam eder sonrada vururlar tekmeyi gerçekler acıdır.. türkiyenin hali ne ola. güvenlikçi olarak iş bakıp zaman kaybetmek aynı zamanda bulunsaki ne maaş bir ay geçindirmez.en iysi polisliğe yönelmek onlar hayatlarnı yaşıyorlar.oysa yapılan iş farklılığını pek görmüyorum…

 2. rıdvan

  bu yasa çıkmaz o kadar sözleşmeli personeller varken bizimlemi uğraşırlar adamlar yenileme sınavı yapıyolar yeni kimlik kartı vermekten acizler bakın üniversitelerden futbol sahalarından özel güvenliği çektiler biz yasa beklerken bu durum ortaya çıkıyosa vay halimize taşeron altında ezilmeye devam fazla çalışma mesai alamama keyiflerine göre izine çıkarma işten atılma korkusu yıl içinde girdi çıktı yılda sadece 60 tl asgari zam 8. aydan sonra vergi kesintisi duyun duyun millet vekili olsak anında %100 zam çıkar dimi allah elbet bunların hesabını sizden sorucak haram olsun hakkım 

 3. ramazan

  Biz buyasanın çıkacağından kesinlikle emin değiliz,ufukta seçim var seçim yatırımları bunlar

 4. ümit

  ya ben sanmıyorum özel güvenlik görevlilerinin görevlerini yapdığından marketde otoparkdaa alışveriş arabalarını toplaarlar otaparkda vale görevi yaparlar hastanelerde refakatcı ileri geri işleri yapdırırlar anlıyacağınız devlet memurlarının bile işlerini özel güvenlikler yani taşören olanlar yapıyor ama bidee kendi bünyesinde olanlar var onlarda deynekçilip yapdırıp milletden haksız kazanç elde ederler yada alış veriş marketlerinde hoşgeldiz görevi özel güvenliklerin değil artık şunların önüne geçin lütfen

 5. abdullah:

  dikkatttt özel güvenlik firmaları neden yaş meselesı yapıyor adam 35 yaşında kimlik kartını alıyor çalışıyor süresi doluyor yenıleme yapıyor yaş oluyor 40 ve iş hayatı bitiyor çünkü 40 yaşından sonra hiç bir firma adamı işe almıyor bu çok yanlış birşey emniyet teşkılatında bile hala 50 yaşında memurlar çalışıyor.size sorarım arkadaşlar 25 yaşındasın günün şartları her mesleği öğrenmeye müsait iken 25 yaşındakı gencecik adam gelip güvenlikçi olurmu olanında aklına şaşarım biz o hatayı yaptık genç arkadaşlar yapmasın çünkü bu işin sonu 40 yaş ondan sonra boştasın istediğin kadar tecruben olsun para etmez ben 25 yaşımda güvenlik gör oldum şimdi 40 yaşındayım toplam 15 sene bu sektörde çalışıyorum ama şimdi boştayım çünkü yaşım 40 oldugu için almıyorlar oysakı diksiyonum düzgün lafın kısası bu uygulama çok yanlıştır.isim vermiyorum geçen bir şirkete iş başvurusu için gittim güv amiriyle görüşmem için proje beklemeye aldılar inan kapıda duran güv gör 130 kilo yerınden kalkamıyor ben 75 kilo daha atık oldugum halde işe almadılar.ben böyle adamlara şaşarım 

 6. nuray kara

  çıksın artık bu yasa devlet büyüklerimiz sesimizi duyunnnnnnnnnnn artık

 7. sinan

  insanları oyalamak için senelerdir iyileştirme adı altında oyalamaktan başka birşey bilmiyorlar kendi işlerine gelen yasaları gece yarıları oy çokluguyla kabul edip yasalaştırıyorlar ama başka konuya gelince nazlanıyorlar bence bunların hepsi palavra oyalıyolar bizleri bir laf atıyorlar ortaya o 1 sene sürüyor baktılar tepki alıyorlar yasa tasarısı aşamasında diyorlar ne yasaymış anlayamadım neler değşti hangi yasalar 1 gecede değişmedi ki bu yasaya gelince yapamıyorlar birilerinin önüne taş koyacagı için bu yasa çıkmaz çıkartamazlar hepimizi oyalıyorlar boşu boşuna UMUTLANMAYIN

 8. yalcin

  Arkadaslar bu duzenlemeler  ins cikar da bi nebze olsun rahatlariz ins olur

 9. yalçın

  yeter artık ya cıkartın ya da insanlarla oynamayın. biz de insanız bizim de ailemiz var ne bicim adalet hak hukuk var anlamıyorum . millet milyarları alıyor hala zam yapılıyor yeni haklar veriyorsunuz biz asgari ücreti alasıya kadar canımız cıkıyor onu da zamanınıda alsak ne güzel. asgari ücrete bile seviniyoruz zamanında alınca bizi bu hale siz getirdiniz bize allah yardım etsin sizden hayır yok.

 10. yasin

  bu yasa çıkmayacak EĞER MİLLET VEKİLLERİNİN MAAŞLARINDA DÜZENLEME YADA MİT İLE İLGİLİ BİR YASA OLSAYDI 24 SAATTE ÇIKARDI KAÇ YIL OLDU BİZİM YASA ÇIKMAZ YILLARDIR AVUTULUYORUZ KAMUDA ÇALIŞIYORUM AMA KAPIDAKİ KÖPEK BİLE BİZDEN DAHA SAYGI DEĞER

 11. deniz

  buradan tüm ilgili makamlara sesleniyoruz ,rica ediyoruz artık bu yasayı gündeminize alın ,sonuçlandırın artık sürekli üvey evlat gibi kenara atılıyoruz,hiç bir şekilde maddi ve manevi rahat değiliz görevimizi yapıyoruz fakat karlışığında tatminkar olamıyoruz..arkadaşlarımız yaralanıyor,sakat kalıyor hatta ölüyor ,rica ediyoruz sayın içişleri bakanımız muammer güler polislerle ilgili çok güzel açıklamalrda bulundu ,bizlerde bekliyoruz bu iyileştirmeyi saygılar …

 12. ahmet

  Yok arkadas kimse cocuk degilki eline bi tane veresinde bi gun senin dedigini yapsin.uyanin arkadaslar bu tasari tam 8 yildir meclisin klasorlugunde kapali vaziyette bekliyo.adamlar 2009;dave 2010; da dosyanin kapagini acip kapatiyolaradida yasa mecliste gorusuldu.oluyo.2 milyon diyolar ama en az 7milyon guvenlik gorevlisi varcalisan.7milyon carpi2esittir14 milyon oy demektir.buda yuzde20 %20oy potansiyeli demektir.ben nefsimsuyom.eger yasa cikma.sin 5 oyum var bosa atarim

 13. metin isik

  ALLAH RIZASI ICIN ARTIK BIZIMDE YUZUMUZ GULSUN 

 14. recep

  nezaman cıkar bu yasa bilmem ama çıkarsada çok kişiyi elerler

 15. vural

  özel güvenlik yasası alt komisionda niye uzunsüre bekletıliyor kanun onaylandıysa bekletmenin negereğivar

 16. mehmet

  2009 da aldım sertifikayı 4 sene olacak nerdeyse o zamanda bunları diyolardı hatta ceza evlerine ögg alınacaktı hala ses seda yok tamam bira den olmaz ama en azından evre evre gerceklesmesi lazım ki insanlar çalışırken dahi bi morallle çalışırlar bilirlerki kendileri için bişiyler yapılıyo .niye memur olmak isteniyo çünkü bi takım sırtımı dayama düşüncesiyle e buda özel sektör ama onlarda 9 aylık bizde lütfen bi an önce ögg duyulmalı en az ev kirası ortalama tr şartlarında 500 e geriye ne kaldı zaten lafın özü gözlerimiz çıkacak yasada umarım geç ama güç olmaz saygılar

 17. MERSİN_SİLİFKE

  MERSİN SİLİFKE İLÇESİNDE TAŞUCU KASABASINDA İKAMET ETMEKTEYİM ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTIMI YENİ ALDIM…İŞ ARIYORUM…MURAT TAŞDEMİR (SIFIR BEŞYÜZOTUZ SIFIR OTUZALTI OTUZBİR SIFIRBİR )

 18. serdal

  arkadaşlar görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum bizim aylığımız mesela 1500 ise taşoron firma 750 veriyor ezilen biz oluyoruz kazanan özel şirketler oluyor. benim bir önerim var memurlar işçiler toplanıp hek arıyorlar eylem yapıyorlar biz niye sahip çıkmıyoruz mesleğimize bizde toplanalım arayalım hakkımızı.

 19. Ersin

  Yıpranan insanlar ve yıpratan bi iş, sorumluluk, polisin yaptuğı  görevin kısmen büyük bi yanını yapıyoruz, hak olarak sıfır tolaranslarla çalışıyoruz hiç bi hakkımız yok,  ayda 240 saat çalışmada mesai verilmiyor. Biz Köle Değiliz. Kahrolsun Taşoron !!!!!!!!!!!

 20. ahmet

  laf cok içraat yok kac yıldır aynı terane daha neyı beklıyor lar alt komısyondan gectıyse madem  nezaman resmıyete gececek 

 21. KONYA

  hep aynı seyler….ALLAH rızası ıcın su tasoren fırmalarından kurtarın bızı adamlar bızlerın sırtından para kazanıyorlar ve bırde kafalarına gore kesıntı yapıyorlar kım bunlara dur dıyecek.adamlar kendılerını dere beyı zannedıyorlar…AYRICA 800 TL MAASLA NASIL GECIM YAPILIR SOYLERIM SIZE.NEDEN SILAH TAZMINATI ALAMIYORUZ.NEDEN BUNLAR TAM ANLAMIYLA ARASTIRLIMIYOR… AYRICA IS GARANTIMIZ DE BU YASAYLA GARANTI ALTINA ALINACAK MI.UNUTMAYIN  BIZLERDE INSANIZ EVLERIMIZDE COLUK COCUK BESLIYORUZ ELINIZI VICDANINIZA KOYUN  KI BIR GECEDE YAPTIGINIZ MILLET VEKILLERI  MAASLARI  ZAMMINI  NEDEN BIZLER ICINDE  ZAMANI UZATMADAN YAPAMIYORSUNUZ.LUTFEN ARTIK OYALAMAYIN BIZI……GEREKEN NEYSE ERTELEMEDEN YAPIN…..

 22. fatih

  780 tl maaş diyosunuz ben 1200 tl ye 1 aydır eleman arıyorum bulamıyorum anlamadım bu işi

  • uğur aydın

   işiniz için hala elaman arıyorsanız ben calişayım 05532285139

  • Mustafa

   Ben bu yasanın çıkacağına İnanmıyorum arkadaşlar çünkü içinde bulunduğumuz sistem kapitalist bir sistem kapitalist sistemde asla bir işçinin haklarını iyileştirmek için yasa çıkmaz sınıf ayrımı yapılan bir ülkede böyle yasalar asla olmaz eskiden köylerde ağalar insanları yönetmek için borçlandırırdı şimdi ise iş adamları ve paraya hükmeden kişiler insanları borçlandırıp yönetmek istiyor örnek olarak bizim sektörde ortalama maaşlar 1000 lira adam geçinemeyince 1000lirayla kredi kartıydı yok krediye borçlanıyor sonra yönetilmeye mahkum oluyor güvenlik sektöründe çalışan güvenliklerin yüzde doksanbeşinin hakları özel şirketlere peşkeş çekilmiştir şirketler senelerdir bu insanların sırtından büyük paralar vurdular eğer bi yasa çıkacaksa evvela bizi şirketlerden kurtarsınlar çünkü bizim kanımızı emen onlar syglr.

 23. murat

  aynı nakarat hep aynı aynı :( inş. kendileri de bir gün taşeron işçi olur.

 24. davut

  bu görüşmelerde çok eksik var 1 -ÖGG ler 5 YILDA BİR NEDEN HASTANEDEN RAPOR ALIYOR TÜRKİYEDE HİÇBİR KURUMDA YOK MADEM ZOR BİR İŞ 10YIL YIPRANMA PAYI VERİLMELİ 2- SİLAH TAZMİNATI VERİLMELİ 3-İŞ GARANTİSİ YASAYLA SAĞLANMALI TIPKI MEMURLARDA OLDUĞU GİBİ 4-TEK KİMLİKLE EMEKLİLİK VERİLMELİ 5-MAAŞTA İŞİN ZORLUĞUNA VE CAN RİSKİDE DÜŞÜNÜLEREK DİĞER GÜVENLİK HİZMETİ VEREN KURUMLAR GİBİ OLMALI bunların haricinde yasada yapılan değişikliklerin hepsi aldatmacadır ŞAMAR OĞLANI GİBİ HER YERDE KULLAN ONDAN SONRA DA İŞ GARANTİSİ YOK,SİLAH TAZMİNATI YOK,YIPRANMA PAYI YOK,5 YILDA BİR PİSİKOLOJİNİ KONTROL ET,MAAŞ YOK BİLMEM NEYİN YÜZDE KAÇI OLACAKMIŞ FALAN FİLAN HEPSİ HİKAYE BİZ ÖGG LER YUKARIDA MADDELER HALİNDE BELİRTTİĞİM 5 BEŞ HAKKI İSTİYORUZ BÜTÜN GÜVENLİKLER UYANIN BİRDAHA BU KONULAR GÖRÜŞÜLMEYECEK İŞİMİZİ SAĞLAMA ALALIM OYUNA GELMEYİN

  • murat

   arkadaşım düşüncelerine  ve fikirlerine sonuna kadar katılıyorum bu bir oyalama politikası 2 yıldır bu ÖGG yasasında bir güncelleme  dir gidiyor ama hala bir değişiklik yok  bu gidişlede seçimlerden sonrasına sarkaçak ve  ÖG olan arkadaşların sabırları sınanıyor. bu kendi fikrim dir oyumu şimdiki hükümete vermiş bir vatandaş olarak bu yasada adamgibi bir düzelteme yapılmadığı ve seçimlerden sonraya atıldığı taktirde hükümeti oy sandığına gömeceğim 

  • metin

   Bütün düşüncelerine katılıyorum.Artık yeter.Her şeyde AB uyum yasaları deniyor,şu düzenlemeler olumlu sonuçlansın.KÖLE GİBİ KULLANILMAKTAN BIKTIK .YASA İLE İLGİLİ BİRTEK OLUMLU GELİŞME YOK.UTANSINLAR.

 25. abdullah

  ya yıllardır hep aynı şey bi yandan inanmak istiyorum bir yandan da hiç inanasım gelmiyor allah aşkına çıkarın şu yasayı da artık 200-250 bin özel güvenligin yüzü gülsün artık inşallah hayırlısıysa çıksın

 26. mersinli

  arkadaşlar bu yasa ne zaman geçer belli olmaz ama geçersede bir nebze olsun rahatlamamıza fayda sağlar allahın izniyle halletselerde biraz rahatlasak artık.net tarih söyleseler bari.

 27. subaşı

  bu yasanin veya taslagin mecliste oldugundan eminmiyiz acaba

  • hasan

   slm arkadaslar.780 tl maaşla bır ev nasıl gecınır anlamıyorum sız anlayabıldınızmı. ev kırası yeme ıcme bızı hıc para yok bekle ayın 15 ını ARTIK duyun sesımızı ALLAH rızası ıcın ya masımızı haklarımızı bır duzenleyın ya…TESEKURLER

   • elif

    Valla nasıl geçiniyorsunuz bu maaşla gerçekten mucize. Eşimde özel güvenlik ancak kendi harçlığını kazanıyor. Ben öğretmenim ve biz yindede borçtan kurtulamıyoruz. Allah yardımcınız olsun. Hepiniz birden hakkınız arayın burada konuşmayla olmaz işte.

    • oguz yıldırım

     ya allah aşkına ben büyük şehirde yaşıyorum ama şu zaman hangi güvenlik firması 750 lira veriyor birazda ağlamak olsa gerek bu ha tamam bende özel güvenliği ama arkadaşım birazda doğru olun be allaha emanet 05301538469

 28. hakan

  şimdiye kadar nerdeydiler sırtımızdan onca zaman para kazandı herkez 12 saat calıştırıp asgari ücret veriyorlar. bu zam konuları 6 yıldır söyleniyor ama hep yalan ve yine yalan çıkacak.

 29. süleyman kaan

  hala çok muğlak net bir hale getirilmeli bence örn: hastahanede çalışan bir özel güvenlik görevlisi silah taşımıyor ama risk tazminatı alabilecekmi taşeron firmaların ceza adı altında kesmiş olduğu paraların hesabı sorulacak mı  sözleşmeler neden hep taşerondan yana ? daha çooook var ama hala elle tutulur bir çözüm üretilmiş değil

 30. cihan

  arkadaş niye 18 yaşı kaldırıyorsunuz ki insan erken den meslek sahibi olmak istiyorlar 

Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )