Maliye Bakanlığı dengesizliğini ortadan kaldıracak çalışma ile öğretmen ve emeklilerinin 3000 olan ek göstergesini 3600′e yükseltecek.

Bu durumda emekli olmak isteyen öğretmenler emekli olduklarında düşük maaş korkusunu yenecekler.

Göstergenin 3600 e yükseltilmesi emekli öğretmene 270 TL’den başlayan zam olarak geri döneceğinden hem emekliliğe ayrılmayı düşünmeyen öğretmene müjde hemde atama bekleyenlere müjde olarak geri dönecektir.

Maliye Bakanlığı, memurlar arasındaki maaş dengesizliğini gidermek için ikinci perdeyi açıyor. Ek gösterge dengesizliğini ortadan kaldıracak çalışma ile öğretmen ve emeklilerinin 3000 olan ek göstergesi 3600′e yükseltilecek.

ÖĞRETMENLER EMEKLİLİĞE SICAK BAKACAK

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, ek gösterge düzenlemesi ile, emekli öğretmenlerin maaşlarına 270 TL‘den başlayan zam yapılması planlanıyor. Bu artıştan mevcut öğretmenler de emekli olduklarında yararlanacak. Emekli öğretmenlerin aylıklarındaki zammın, maaş düşüklüğünden dolayı emekli olmayan öğretmenleri de teşvik edeceği belirtiliyor.

İKRAMİYELER ARTACAK

Öte yandan çalışmayla, bakanlıklarda görev alan, ek göstergesi 3000 olan daire başkanları için de düzenleme yapılacak. Ek göstergeleri 3600′a yükseltilecek. Yine genel müdür yardımcılarının 3600 olan ek göstergesi de 5300′e çıkarılacak. Üniversitelerde görev yapan daire başkanlarının 3000 olan ek göstergeleri de 3600 olacak. Emekli ve çalışanların maaşlarını yükseltecek, emekli ikramiyelerini artıracak çalışmanın 2013′ün 2. yarısında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

GÖSTERGELER KADEMELİ DENGELENECEK

Maliye Bakanlığı, 2011′de de, kamu çalışanlarının bazı mali haklarına ilişkin düzenleme yapmıştı. Kamuda eşit işe eşit ücret düzenlemesi ile kariyer uzmanların ek göstergesi 3600′a çıkarılmış ve aralarındaki ek gösterge dengesizliği giderilmişti.

Bakanlığın hazırladığı son tasarı ile diğer çalışanların da ek gösterge dengesizliği kademeli olarak giderilecek. Tasarının yasalaşması ile birlikte kamuda aynı görevi yapan çalışanlar arasındaki ek gösterge sorunu tarihe karışacak.

,
Öğretmenlerin Ek Göstergeleri 3600′e Yükseltilecek,
,
Öğretmen Emeklilerinin Maaşlarına 270 TL  Zam,
Emekli ,
 Öğretmenlerin ek göstergesi 3000′den 3600′e yükseltiliyor.


Yorum Yaz ( Türkçe gramer ve imla kurallarına uymayan yorumlar yayınlanmaz. )